NB Teams

Here are the teams of NB students that have participated in the annual Canadian Skills Competitions:

1998-Vancouver, BC (Vancouver Trade & Convention Center)

Name Contest Area School Medals
Andrew Muir Automotive Service NBCC Saint John  
Guy Lanteigne Culinary Arts CCNB Edmundston  
Keith Godin Welding NBCC Moncton  
Yanick Larocque Autobody Repair CCNB Bathurst  
Jeff Gaudet Architectural CAD NBCC Moncton  
Craig Beckingham Electronics NBCC Saint John  

1999-Kitchener, ON (Kitchener Memorial Auditorium)

Name Contest Area School Medals
Mike Bourgoin Autobody Repair CCNB Bathurst SILVER
Nicholas Adair Automotiev Service  NBCC Saint John  
Paul LeBlanc  Automotive Service NBCC Saint John  
Mary Jeffries Culinary Arts Fredericton High School  
Trevor Brewer Electronics NBCC Moncton GOLD
Heather Wilen Ladies Hairstyling Harbour View High School  
Tiffany Hodge Ladies Hairstyling Harbour View High School  
Wendy McLaughlin Ladies Hairstyling Harbour View High School  
Matthew Comeau Mechanical CAD    
Gilles Brideau Welding CCNB Bathusrt  
Tim Donahue Welding CCNB Bathurst  

2000-Québec, QC (Centre de Foires)

Name Contest Area School Medals
Benoit Cormier Autobody Repair CCNB Bathurst  
Andrew Beaton Culinary Arts NBCC Moncton  
Sally Jane Dickinson Esthetics MEDES College  
Wesley Bowmaster Ladies Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy  
Charles Bernard Internet Website Design École Secondaire Népisiguit Silver
Denis Aubé Internet Website Design École Secondaire Népisiguit Silver
Charles Mercer Refrigeration NBCC St Andrews Bronze
Paul Smith Automotive Service NBCC Moncton Bronze
René Cormier Welding NBCC Moncton   
Virginia Knox Men's Hairstyling School of Hair Technology
Hélène Sivret Women's Apparel Design Polyvalente WA Losier  
Sarah Mercer Prepared Speech Hampton High School  
Teena Taylor Esthetics MEDES College  
Plumbing Derek Taylor NBCC Saint John  
Job Skill Demonstration Heather Tufts Hampton High School  
Job Interview Diane Wooley Hampton High School  

2001- Edmonton, AB

Name Contest Area School Medals
Michel Godin Culinary Arts NBCC Moncton  
Rob Fournier TV & Video Production Harrison Trimble High School  
Jeremy Cleveland TV & Video Production Harrison Trimble High School  
Jeffrey Hoeksma Computer Animation James M. Hill High School  
Nick Gallant Computer Animation James M. Hill High School  
Michel Plourde Autobody Repair CCNB Bathurst Bronze
David Kelly Welding NBCC Moncton Gold
Shane Somerville IT PC Network Support CompuCollege Fredericton  
Ron Thebeau Refrigeration NBCC St Andrews Gold
Christina Tuff Ladies' Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy  
Kelly Barker Men's Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Gold
Maryse Robichaud Dressmaking École Marie-Esther  
Samara Carvell Job Interview Hampton High School  
Karl Légère Prepared Speech Polyvalente W.A. Losier Gold
Charles Bernard Internet Website Design École Secondaire Népisiguit  
Rémy Mazerolle Internet Website Design École Secondaire Népisiguit  
Adam Chappelle Automotive Service NBCC Saint John  
Andrea Steeves Esthetics L'Institut Jon Raymond Bronze
David Dumaresque Welding Polyvalente Louis-Mailloux  
Cassandra Barnard IT Office Software Applications. CompuCollege Fredericton Bronze
Jarred McCurdy Job Skill Demonstration Harbour View High School  
Ryan Murphy Architectural Technology CAD Harbour View High School Silver
Gilles St-Pierre Carpentry NBCC Miramichi Bronze

2002-Vancouver, BC (BC Place)

Name Contest Area School Medals
Shari Doody Hairstyling  Academy of Hair Design
Cheryl Arseneault Esthetics Medes College  Silver
Scott Dunbar Refrigeration NBCC St Andrews  Gold
Scott Bastarache Electrical Wiring NBCC St Andrews  Bronze
Rod Taylor IT PC Network Support CompuCollege Fredericton  
Donald Blacquier IT Office Software Applications NBCC St Andrews  Bronze
Daniel Levesque Computer Animation Polyvalente Aux Quatre Vents  
Adam Béland Computer Animation Polyvalente Aux Quatre Vents  
Mathieu Roussel Carpentry Cité des Jeunes, Edmundston  
Pierre Babineau Welding Cité des Jeunes, Edmundston  
Geneviève St-Pierre Dressmaking  École Marie-Esther  
Christian Ouellet IT Office Software Applications Cité des Jeunes, Edmundston  Bronze
Catherine Payne Job Interview Bathurst High School  
Erin Schwenger Prepared Speech Bathurst High School   
Charles Bernard Internet Website Design École Secondaire Népisiguit  Gold
Rémy Mazerolle Internet Website Design École Secondaire Népisiguit  Gold
Alain Doucet CNC Turning-Milling CCNB Bathurst  Silver
Gary Porter Welding NBCC Moncton  
Martine Thériault Culinary Arts NBCC Moncton  
Philip McAllister Automotive Service NBCC Moncton  
Adam McGaghey Autobody Repair NBCC Saint John  
Chris Sykes Plumbing NBCC Saint John  
Kevin Goodine Carpentry NB Carpenter's Training Center   
Emmanuelle Jean Job Skill Demonstration Polyvalente W.A. Losier  

2003-Kitchener-Waterloo, ON

Name Contest Area School Medals
Amy MacKinnon IT Office Software Applications NBCC Saint John  
Sonia Duguay Job Skill Presentation Polyvalente W.A. Losier  
Jeff Johnstone Precision Machining NBCC Moncton  
Julie Chevarie Women's Apparel Design Polyvalente Mathieu-Martin  
Peter O'Donnell Carpentry NBCC Moncton  
Gary Marr Industrial Mechanics NBCC Saint John  
Megan Riordon Prepared Speech Bathurst High School  
Chris Chapman Refrigeration NBCC Saint Andrews Silver
Anthony Smith Architechtural Design CAD Bathurst High School  
Trevor McCormack Automotive Service NBCC Moncton  
Jennifer Knowles Job Interview Bathurst High School  
Bernise Roussel Architectural Design CAD CCNB Bathurst  
Luc Fournier Internet Website Design CCNB Bathurst Bronze
James McClafferty Internet Website Design James M. Hill High School  
Lindsay Blenus Esthetics Medes College Gold
Mike Gallant  CNC Turning NBCC Moncton Gold
Peter White Sheet Metal NBCC Moncton Gold
Chris Goddard IT PC Network Support Center for Arts & Technology Silver
Christian Ouellet IT Office Software Applications CDJ Edmundston Silver
Terry Boudreau Welding École Secondaire Népisiguit  
Joshua McAuley Internet Website Design James M. Hill High School  
Gilles Poirier Plumbing CCNB Bathurst Bronze
Luc Mazerolle Welding CCNB Edmundston Bronze
Steve Boudreau Autobody Repair CCNB Bathurst  
Alain Aubé Heavy Equipment Mechanic CCNB Bathurst  
Rémi Poirier Carpentry École aux Quatre Vents  
Edward Gregory Electrical Wiring NBCC Saint John  
Roxanne Jewett Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy  

2004-Winnipeg, MB

 Name Contest Area  School Medals
 Christine Landry Esthetics   Medes College  Silver
 Sheila Nice IT Office Software Apps.   NBCC Saint John  
 Shawn Smith IT PC Network Support   NBCC St Andrews  
 Christine Douglas-Belyea Website Development   NBCC Saint John  
 Mike Flewelling Cooking   NBCC Moncton  
 Marc-André Savoie CNC Machining   CCNB Bathurst  Gold 
 Stéphane Doucet Architectural CADD   CCNB Bathurst  
 Gerald Martin Precision Machining   NBCC Moncton  
 Timmy Lagacé Welding   NBCC Moncton  
 Tommy Mitton Sheet Metal   NBCC Moncton  
 Wade Parkes Refrigeration   NBCC St Andrews   
 Jonathan Todd IT Office Software Apps.   St Stephen High School  Silver
 Scott Bastarache Electrical Wiring   NBCC Saint John   
 Adam Estabrooks Automotive Service Tech.   NBCC Moncton  
 Steve Boudreau Autobody Repair     
 Gilles Albert Heavy Equipment Service Tech.   CCNB Bathurst  Bronze
 Nick Doyle Website Development   Leo Hayes High School  
 Terry Boudreau Welding   École Secondaire Népisiguit  Gold
 Greg Sawyer Cabinetmaking   CCNB Campbellton  
 Julie Chevarie Fashion Technology   École Mathieu-Martin  
 Charline Arsenault Cooking   École Mathieu-Martin  
 Justin Noble Carpentry   Oromocto High School   
 Darren Hooper Carpentry   NBCC Woodstock  
 Chris Kennedy Plumbing   NBCC Saint John  
 Thomas Somerville Industrial Mechanics   NBCC Miramichi  
 René-Pier Plourde TV & Video Production   Cité des Jeunes, Edmundston Silver
 Vincent Lehouillier TV & Video Production   Cité des Jeunes, Edmundston  Silver

2005-Edmonton, AB

Name Contest Area School Medals
Richard Newman Machining    
Gilles Chiasson CNC Machining    
Jeremy Arseneau IT Office Software Applications    
Jessi Mitton IT Office Software Applications   Bronze
Martin Roy Welding    
Terry Boudreau Welding   Bronze
Léon Arseneau Autobody Repair    
Éric Hachey Sheet Metal   Silver
Jonathan Russell Plumbing    
Brad Dickinson Electrical Wiring    
Luc Chiasson Cabinetmaking   Bronze
Kristian Horncastle Carpentry    
Patrick Thebeau Carpentry    
David Burhoe Automotive Service Tech.    
Dino Larocque Refrigeration   Silver
Annick Grondin Esthetics Medes College Gold
Martin St-Onge Industrial Mechanics    
Louis Morais Architectural CADD    
Jason Morrison Website Development    
Rémi-Alphé Savoie Heavy Equipment Service Tech.    

2006-Halifax, NS

Name Contest Area School Medals
Yannick Desgagné Cabinetmaking CCNB Campbellton  
Marie-Lyne Blanchard Esthetics Medes College  
Matthew MacLean IT & Network Support The Computer Training Institute  
Ricky Rushton Carpentry Oromocto High School  
Brian Pearce Website Development McKenzie College  
Nathan Kavanaugh Heavy Equipment Service Tech. CCNB Bathurst  
Martin Roy Welding École Secondaire Népisiguit  
Christian Quimpère Industrial Mechanics CCNB Bathurst  
Mike Reynolds Autobody Repair NBCC Saint John  
Dena Daeres IT Office Software Applications NBCC Saint John Bronze
Nathan Milton Plumbing NBCC Saint John  
Chris Ross Electrical Wiring NBCC St Andrews  
Jason Belanger CNC Machining NBCC Moncton  
Éric Hachey Sheet Metal NBCC Moncton Silver
Pierre Martell Automotive Service Tech. NBCC Moncton Bronze
Terry Boudreau Welding NBCC Moncton Bronze
Erik Burley Cooking NBCC Moncton  
Mathieu Boudreau Machining NBCC Moncton  
Phillip Noseworthy Carpentry NBCC Woodstock  
Michel Guitard TV & Video Production École Sainte-Anne Silver
Michel Légaré TV & Video Production École Sainte-Anne Silver
Kevin Hall Website Development Polyvalente W.A. Losier  
Céline Sivret Fashion Technology Polyvalente W.A. Losier  
Samantha Prévost-St-Pierre IT Office Software Applications Cité des Jeunes, A.M. Sormany  
Andrew Thomas Refrigeration NBCC St Andrews Silver
Éric Breau Cabinetmaking Cité des Jeunes, A.M. Sormany Bronze
Corey McCaffrey Automotive Service Tech. Oromocto High School  

2007-Saskatoon, SK

Name Contest Area School Medals
Eric Plourde Machining CCNB Bathurst  
Brian Kennedy Refrigeration NBCC St Andrews  
Jerry Hamilton Electrical Wiring NBCC St Andrews  
Michel Bourgeois Sheet Metal NBCC Moncton Gold
Jeff Little Cabinetmaking CCNB Campbellton  
Blake Morin Brick Masonry NBCC Woodstock  
Robert Conroy Carpentry NBCC Miramichi  
Ghislain Ferron CNC Machining CCNB Bathurst  
Maria Langlais Fashion Technology École Secondaire Népisiguit  
Mark Harris Carpentry Oromocto High School  
Pier-Luc Guitard Welding École Secondaire Népisiguit  
Andrew Alexander Automotive Service Tech. Bathurst High School  
Bruno-Pierre Allard Automotive Service Tech. CCNB Bathurst  
Richard Ouellette Plumbing CCNB Bathurst  
Chris Vienneau Cabinetmaking Bathurst High School  
Alexis Daigle Aircraft Maintenance CCNB Dieppe  
Kristin Gillis Cooking NBCC Moncton  
Chantale Poirier Esthetics Medes College Gold
Michel Guitard TV & Video Production École Sainte-Anne Bronze
Michel Légaré TV & Video Production École Sainte-Anne Bronze
Harry McCosh Heavy Equipment Service Tech. NBCC Miramichi  
Shawn Edgar Welding NBCC Moncton Silver
Julie McGraw IT Software Applications CCNB Péninsule Acadienne  
Daniel Doiron IT PC Network & Support NBCC Moncton  

2008-Calgary, AB

Name Contest Area School Medals
Justin Levesque Cabinetmaking CCNB Campbellton  
Blake Morin Brick Masonry NBCC Woodstock  
Isabelle Collin Esthetics Medes College  Gold
Jarrod Smith Cooking NBCC St Andrews  
Andrew Lane CNC Machining NBCC Moncton Bronze
Cameron Dobry Sheet Metal NBCC Moncton  
Andrew Alexander Automotive Service Tech. Bathurst High School  
Jean-Marc Cormier Welding Polyvalente Louis-Mailloux  
Josh Belmore Refrigeration NBCC St Andrews  
Mathieu Thériault Welding CCNB Bathurst  
Jason Valdron Website Development École Secondaire Népisiguit Gold
Justin Vaillancourt IT Software Applications École Mathieu-Martin Bronze
Roger Down Carpentry Oromocto High School  
René Gagnon Heavy Equipment Service Tech. CCNB Bathurst Silver
Dominic Kenny TV & Video Production Polyvalente W.A. Losier  
Miguel Brideau TV & Video Production Polyvalente W.A. Losier   
Pierre Légère Machining CCNB Bathurst  
Wanda Buckley IT Office Software Applications NBCC Saint John  
Joey MacMillan Automotive Service Tech. NBCC Moncton  
Alain Picard Carpentry CCNB Dieppe  
Tyler Moffat Plumbing NBCC Saint John  
Pierre Chiasson Car Painting CCNB Bathurst Bronze
Maggie Evans Fashion Technology Bathurst High School  
Michel Serry IT & Network Support CCNB Bathurst  
Dustin Goddard Autobody Repair NBCC Saint John  
Dave McNeil Electrical Wiring NBCC Moncton  

2009-Charlottetown, PEI

Name Contest Area School Medals
 Ron MacIntosh Cabinetmaking  CCNB Campbellton   
 Tim Close Brick Masonry  NBCC Woodstock   
 Lise Barrieau Esthetics  Medes College  Silver 
 Chris Taylor Cooking  NBCC Moncton   
 Pierre-Luc Boudreau CNC Machining  CCNB Bathurst   
 Christian Seaman Sheet Metal  NBCC Moncton  Gold 
 Devin Shannon Automotive Service Tech.  Oromocto High School   
 Shawn Guignard Welding  École Secondaire Népisiguit   
 Scott Corey Refrigeration  NBCC St Andrews   
 Mathieu Thériault Welding  CCNB Bathurst  Bronze
 Matthew O'Donnell Website Development  Fundy High School   
 Justin Vaillancourt IT Office Software Applications  École Mathieu-Martin   
 Nick Matthews Carpentry  Harrison Trimble High School   
 Justin Flynn Heavy Equipment Service Tech.  NBCC Miramichi  Silver 
 Florent Boudreau Industrial Mechanics  NBCC Miramichi   
 Pierre Damboise Aircraft Maintenance  CCNB Dieppe  Bronze 
 Steve Deschênes Machining  CCNB Bathurst   
 Mélanie Basque IT Office Software Applications  CCNB Péninsule Acadienne   
 Morris Hickey Automotive Service Tech.  NBCC Saint John   
 Cory MacKnight Carpentry  NBCC Moncton  Bronze 
 Spencer Carro Plumbing  NBCC Saint John   
 Tyler Badger Car Painting  NBCC Saint John   
 Érika Larocque Fashion Technology  École Marie-Esther   
 Dustin Lavigne IT & Network Support  CCNB Bathurst   
 Ryan Chapman Workplace Safety  Oromocto High School   
 Ashley Munro Restaurant Service  NBCC St Andrews   
 Kevin Caron Electrical Wiring  CCNB Edmundston   
 Sean Harris Architectural CADD  Oromocto High School   
 Joshua Wadman Cabinetmaking  Oromocto High School   
 Jacob Wilson Electrical Wiring  Fundy High School   
 Josh Legere Autobody Repair  NBCC Saint John   

2010-Waterloo, ON

Name Contest Area School Medals
Jeremy Burrill Cabinetmaking CCNB Campbellton  
Josh Russell Brick Masonry NBCC Woodstock  
Jenica Bubar Esthetics Medes College Gold
Marie-Josée  Cooking CCNB Edmundston  
Jamie Malley CNC Machining NBCC Moncton  
Joseph Simmons Sheet Metal NBCC Moncton  
Shawn Beatty Automotive Service Tech. CCNB Bathurst  
Shawn Guignard Welding École Secondaire Népisiguit Bronze
Samantha Brown Cooking Harbour View High School  
André Roy Welding CCNB Bathurst  
Miguel Brideau TV & Video Production Polyvalente W.A. Losier  
Dominic Kenny TV & Video Production Polyvalenet W.A. Losier  
William McCallum Carpentry Miramichi Valley High School Silver
Charles LeBouthillier Heavy Equipment Service Tech. CCNB Bathurst  
Mathieu Bouchard Industrial Mechanics CCNB Bathurst Bronze
Nathan Hoar Refrigeration NBCC St Andrews  
Tyler MacKenzie Machining NBCC Moncton  
Jolaine Lanteigne IT Office Software Applications CCNB Péninsule Acadienne  
Shane Phillips Automobile Service Tech. Oromocto High School  
Joey Sullivan Carpentry NBCC Miramichi  
Tyler Moffat Plumbing NBCC Saint John  
Carole Cormier Car Painting CCNB Bathurst Silver
Renelle Cormier Fashion Technology Polyvalente Louis-Mailloux  
Sylvain Roy IT & Network Support CCNB Bathurst  
Kyle Kennedy Workplace Safety Harrison Trimble High School Bronze
Andrew Adams Autobody Repair NBCC Saint John  
Justin Dryden Electrical Wiring NBCC Saint John  
Alec Harlow Architectural CADD Oromocto High School  
Taylor Leighton Cabinetmaking Oromocto High School  
Brandon Muir Electrical Wiring Sussex Regional High School  

2011-Québec, QC

Name Contest Area School Medals
Kristen Leffley Esthetics Medes College Silver 
James Robichaud Website development NBCC Saint John  
Kathy-Monica Thibodeau IT Software Solutions for Business CCNB Péninsule Acadienne  Gold
Jérôme Grenier Automotive Service Tech. CCNB Bathurst  
Melissa Lanteigne Welding NBCC Moncton  
Brandon Belliveau Car Painting NBCC Saint John  Silver
Nick MacNeill Industrial Mechanics NBCC Moncton  
Dustin Goddard Autobody Repair NBCC Saint John  Silver
Luc Boudreau Machining CCNB Bathurst  Bronze
Xinran Wang Restaurant Service NBCC St Andrews  
Andrew Doucet Refrigeration and A/C NBCC St Andrews  Silver
Tim Matthews Electrical Installations NBCC St Andrews  
Chad Martin Cooking NBCC Moncton  
Thomas Linton Cooking St Stephen High School  
Emma Jost Workplace Safety Oromocto High School  
Shawn Guignard Welding École Secondaire Népisiguit  
Frédéric Comeau TV & Video Production Polyvalente W.A. Losier  
Alex Cowan TV & Video Production Polyvalenet W.A. Losier  
Shane Phillips Automotive Service Tech. Oromocto High School  Silver
Jordan Damery  Carpentry JMA Armstrong High School  
Taylor Leighton Cabinetmaking Oromocto High School  
Shane Currier Electrical Installations Oromocto High School  
Sean Peters Architectural Technology & Design Oromocto High School  
Stéphanie Brideau Fashion Technology Polyvalente W.A. Losier  
Amanda Auffrey CNC Machining NBCC Moncton  
Annabelle Mongrain Aircraft Maintenance CCNB Dieppe  
Marc-Andre Lanteigne Brick Masonry NBCC Woodstock  
Daryll McLean Carpentry NBCC Saint John  
Pierre-Luc Haché Plumbing CCNB Bathurst  
 Derek Flynn Heavy Equipment Service Tech.  NBCC Miramichi  
 Martin Hébert IT Network Systems Administration  CCNB Bathurst  
 Jamie Pomeroy Sheet Metal  NBCC Moncton  
 Jeremy Burrill Cabinetmaking  CCNB Campbellton  

2012-Edmonton, AB

Name Contest Area School Medals
Tiffany Wood Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Silver 
Michel Haché Cabinetmaking CCNB Campbellton  
Jessica Jenkins Esthetics Majestany Institute  
Justin Vatcher Brick Masonry NBCC Woodstock Silver 
Calvin Getchell Welding Saint Stephen High School   
Thomas Currier Electrical Installations Oromocto High School  
Glen Snow Cabinetmaking Sussex Regional High School  
Matt Nason Carpentry Oromocto High School  
TJ Madore Automotive Service Tech. Oromocto High School  
Sean Peters Architectural Technology & Design (CADD) Oromocto High School  
Zac Wilson TV & Video Production (Team of 2) École Mathieu-Martin  
Robin Gaudet TV & Video Production (Team of 2) École Mathieu-Martin  
Anthony Konning Workplace Safety Harrison Trimble High School  
Nathaniel Arbeau Cooking Riverview High School  
Brandon Belliveau Car Painting NBCC Saint John  
Kevin Boudreau Autobody Repair CCNB Bathurst  
Pierrot Lanteigne Heavy Equipment Service Tech. CCNB Bathurst  
Sylvain Chiasson Industrial Mechanics CCNB Bathurst  
John Cronkhite Electrical Installations NBCC Moncton  
Sébastien Labrie Plumbing CCNB Dieppe  
Denis Levesque  Refrigeration HVAC CCNB Edmundston   
Colin McQueen Web Site development NBCC Saint John Bronze 
Jamie Doucette Automotive Service NBCC Moncton   
Clarke Johnstone Precision Machining NBCC Moncton Bronze 
Amanda Cook IT Software Solutions for Business NBCC Saint John  Silver 
Melissa Lanteigne  Welding NBCC Moncton   
Travis Stright  Carpentry NBCC Moncton   
Chad Martin  Cooking NBCC Moncton   
Luc Boudreau  CNC Machining CCNB Bathurst  Silver
Richard Haché  Sheet Metal Work NBCC Moncton  Bronze

2013-Vancouver, BC

Name Contest Area School Medals
Jennifer Mitton Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Gold
Michel Haché Cabinetmaking CCNB Campbellton  
Morgan McKnight Esthetics Majestany Institute  
Francis Theriault Aircraft Maintenance CCNB Dieppe  
Pascal Marquis Brick Masonry NBCC Woodstock Bronze
Christian LeBlanc Welding CCNB Bathurst  
Vanessa Savoie Electrical Installations Polyvalente W.A.Losier  
Joshua Faucher Cabinetmaking Oromocto High School  
Dustin Grasse Carpentry Oromocto High School  
Robert Cormier Automotive Service Tech. CCNB Bathurst  
William Gourley Architectural Technology & Design (CADD) Oromocto High School  
Sally Rivers IT Software Solutions for Business CCNB Peninsule Acadienne  
Rachel Milne TV & Video Production (Team of 2) St Malachy's High School  
Callie Tracy TV & Video Production (Team of 2) St Malachy's High School  
Emilie Caissie Workplace Safety Polyvalente W.A.Losier  
Marilene David Fashion Technology Ecole Marie-Esther  
Rene Theriault Cooking CCNB Peninsule Acadienne  
Marc Paradis Car Painting CCNB Bathurst Silver
Gabriel Levesque Autobody Repair CCNB Bathurst  
Dayne Caron Heavy Equipment Service Tech. CCNB Bathurst Gold 
Marco Theriault Industrial Mechanics CCNB Bathurst  
Sheryl Tucker Electrical Installations NBCC Saint John  
Jordan Jardine Plumbing NBCC Saint John  
Rene Richard Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Bronze 
Brandon Chapman Web Site development NBCC Saint John  
Clarke Johnstone Precision Machining NBCC Moncton  
Alison Chiasson IT Software Solutions for Business CSC Lafontaine Bronze 
Marc-Andre Somers-Levesque Welding Polyvalente Roland-Pepin  
Daryll McLean Carpentry NBCC Saint John Silver 
Francis Doiron Cooking Polyvalente Louis-Mailloux  
Ryan Boyd CNC Machining CCNB Bathurst
Cody Donovan Sheet Metal Work NBCC Moncton
Monika Lasangue Restaurant Service NBCC St Andrews